«Здобутий досвід втілюватиму у громаді», - Іван ГАЛИЧ
В інтерв’ю газеті «Голос Народу» голова громади Іван Галич розповів, як розвивається та чим живе Оброшинська громада.
Запрошуємо до читання.
Нещодавно з робочої поїздки із США повернувся голова Оброшинської сільської ради Іван Борисович Галич. Ця подорож разом із головами інших містечок (Буча, Сарни, Арциз та Ланівці) була організована в рамках програми Іnternational Visitor Leadership Program (IVLP) - професійного обміну, що фінансується Державним департаментом цієї країни. Вона передбачає короткострокові візити іноземних лідерів у різних сферах для налагодження контактів з американськими колегами та ознайомлення з устроєм, культурою і суспільством.
- Приємно, що серед інших обрали й нашу громаду, - ділиться враженнями Іван Борисович. – Це неоціненний досвід і можливість налагодження дружніх стосунків та контактів для подальшої співпраці. Протягом двох тижнів нам вдалось побувати у трьох штатах. Кожен день був напружений та розписаний зранку до вечора. Було безліч зустрічей, цікавих розмов і корисної інформації.
Перша частина нашої подорожі - це 3 дні в столиці Вашингтоні, де, окрім екскурсій видатними місцями, ми мали змогу відвідати Капітолій та поспілкуватись з сенаторкою Емі Клобушар, конгресменкою Марсі Каптур, конгресменами Джо Вілсоном та Майком Квіґлі. Подякували за підтримку, висловили бажання про співпрацю з місцевими громадами, обговорили можливість інвестиційних проектів. Також побували в Міжнародному центрі "Мерідіан", національному інституті передових досліджень США "Брукінгс", Американському та Джорджтаунівському університетах, де мали надзвичайно цікаві лекції в галузі місцевого самоврядування, містобудування та місцевої політики.
Згодом побували в штаті Мічиган, зокрема, в м.Лансінг (адміністративний центр штату), де відвідали один з найбільших університетів країни - Мічиганський державний університет, в якому навчається більше 50 тисяч студентів. Це надзвичайно потужний заклад, який налічує декілька десятків різноманітних будівель. Свого роду місто в місті. Від провідних професорів та спеціалістів, з перших вуст, дізналися як функціонує податкова, законодавча, виконавча та судова системи штату, відповідно, наочно відвідали місцевий Капітолій та Верховний суд штату. Також мали змогу безпосередньо ознайомитись зі структурою і роботою органів самоорганізації населення і міських рад на прикладі міста Каламазу та містечка Віксбург, останньому запропонував угоду про партнерство, тож зараз чекаємо на їхню відповідь, бо для прийняття такого рішення потрібно пройти певні процедури, на що потрібен деякий період часу. Дізнались про системи управління "слабкий мер", "сильний мер". Особливо цікаво було послухати про посаду "city manager". Це людина, яку обирають, аби вона займалась вирішенням усіх актуальних проблем певної громади. Кожен штат достатньо індивідуальний і переважно має свою окрему Конституцію, яка, додатково від Конституції США, врегульовує ряд питань та устрою. Побували й в штаті Арізона, де здобули новий, окремий досвід систем управління в місцевому самоврядуванні та штаті загалом. Тут зустрілись і з українською діаспорою. Приємно було поспілкуватись з нашими земляками, дізнатися про їхній побут, проблеми та клопоти, а вони, у свою чергу, цікавились усім, що зараз відбувається в Україні.
- Що найбільше вас вразило в заокеанській країні?
- Окрім природи та архітектури, то це їхня система управління. Вона достатньо схожа, однак має суттєві відмінності від нашої, на мою думку більш демократичніша. Не знаю чи вона б підійшла Україні, особливо в цей час, проте, переконаний, що з часом матимемо все більш схожу модель управління в місцевому самоврядуванні. До прикладу, в невеличких містечках функцію голови фактично здійснюють +/- 7 осіб (Рада міста), які обираються мешканцями. Двоє, що набрали найбільшу кількість голосів, є відповідно, головою та заступником місцевої ради. Вони займаються переважно стратегічним баченням розвитку громади, працюють здебільшого не на повний робочий день, тобто мають ще окрему - основну роботу і є дуже відкритими – кожна їхня зустріч відбувається публічно, а збиратись в складі більше 3 осіб, без офіційно запланованих зборів, забороняється. Натомість тактичну роботу, тобто виконавчу – здійснює міський менеджер - це компетентна людина, яку наймає на роботу згадана рада та може звільнити в будь який час більшістю голосів. Менеджер формує свій апарат по кожній сфері і напрямку роботи. До речі, виконавчий апарат в порівнянні з нашим кількісно є більшим, а середня зарплата міського менеджера, на прикладі міста Віксбург з населенням близько 3000 мешканців, дорівнює 10 тис. доларів у місяць. В кожному штаті система управління може суттєво відрізнятись, а в великих містах діє система управління, яка більше нагадує нашу.
Сама Америка за своїми ресурсами дуже багата країна. Особливо вразив Вашингтон і те як у місті все правильно розташовано, добре продумана інфраструктура, транспортне сполучення та облаштовані пам’ятки архітектури. Видно, що все заздалегідь планується на багато років у майбутнє. Спілкувався із багатьма людьми, всі вони щирі, привітні. Багато американців (як посадовців, так і простих мешканців) щиро підтримують Україну. Є й такі, які дуже мало знають про реальний стан справ на фронті і взагалі чому розпочалась війна. Дійшли висновку, що потрібно більше поширювати якісного інформаційного контенту, особливо серед молодих американців.
Мав нагоду відвідати один із найпотужніших аналітичних центрів США. Не побачив там якихось поглядів у майбутнє крізь «рожеві окуляри». Всі добре розуміють реальний стан справ та цю ситуацію, яка склалась на сьогодні. Нажаль настрої досить песимістичні, доки живий путін, а економіка загарбника тримається, війну зупинити буде важко. Європа краще це почала розуміти, тому збільшила видатки на оборону і планує заходи, якими можна спробувати хоча б частково запобігти негативним наслідкам, зокрема збільшення підтримки України, об’єднання безпекових зусиль та усвідомлення реальності пов’язаної з потенційною участю/не участю США в збройному конфлікті, в розрізі теперішньої політики та цілей.
Загалом, ця поїздка принесла багато користі та цікавих зустрічей. Здобутий досвід допоможе правильніше організувати роботу в нашій громаді, а також будемо сподіватись на плідну співпрацю з цією країною.
- А який стан справ в Оброшинській громаді?
- Як і в попередні роки головним нашим пріоритетом залишається підтримка ЗСУ. Від початку цього року вже передали військовим більше 5 мільйонів гривень та суттєво збільшили відповідні соціальні програми пов’язані з військовослужбовцями. Також, в рамках проєкту «Пліч-о-Пліч», нещодавно прийняли на відпочинок 25 дітей з прифронтової Вільхівської ТГ, що розташована на півночі Харківської області. Намагались організувати для них цікаву та насичена програму, аби бодай на кілька днів діти забули про війну. Отримали хороші відгуки про відпочинок від керівництва громади та самих дітей. Надіюсь, що наша співпраця триватиме і надалі.
Завдяки співпраці з міжнародними партнерами, зокрема Німеччиною, нам вдалось встановити сучасне опалення у Оброшинському Народному домі, тож вже у зимовий період актовий зал буде опалюватись, а в літню пору охолоджуватись. Також встановлюємо в селах громади сучасне вуличне освітлення на сонячних батареях, які отримали від німецької сторони.
Облаштували територію біля «Ощадбанку», де встановили лавочки, освітлення, озеленили територію. Зараз розпочинаються роботи з іншої сторони цього будинку де роками була проблема з підтопленням території. Вже незабаром буде освітлена центральна алея. Також плануємо провести ремонти дорожнього покриття, зокрема, по вулиці Стуса, де проживає один із наших захисників, який втратив зір. Зараз проводиться тендерна процедура щодо каналізування центральної вулиці Богуна, де відповідно теж мусимо планувати ремонт дорожнього покриття.
У Ставчанах перекрили дах новобудови садочку, будівництво якого розпочали ще до війни. Зараз розглядаємо можливість продовження будівельних робіт на цьому об’єкті. У липні плануємо реалізовувати молодіжний проект з облаштування громадського скверу в Ставчанах. Це чудовий приклад того, як активна молодь може долучатись і змінювати свою громаду на краще. В цьому населеному пункті відкрили клас безпеки, у якому діти навчатимуться як діяти в надзвичайних ситуаціях, рятувати себе, ближніх та бути готовими до викликів сучасного світу. Клас розташований у сучасному двохфункційному укритті, яке зведено вже під час повномасштабної війни. Це вже другий такий кабінет у громаді. Також плануємо цьогоріч провести внутрішній ремонт місцевого Народного дому та частково провести ремонт вулиці Л.Українки, у с.Підгайці продовжити ремонт вулиці Д.Галицького, а у Дібрівках – освітити дорогу, яка веде з траси до населеного пункту.
У Конопниці незабаром має розпочатись ремонт з’їзду з траси на центральну вулицю Івасюка, а також ремонт Народного дому с.Конопниця. Спільно з місцевими інвесторами розпочали облаштування мультифункційного майданчика, відкриття якого плануємо цього року.
У громаді тривають планові господарські роботи, спрямовані на покращення благоустрою. Проводиться підсипка найбільш проблемних доріг у селах. У громадських місцях громади встановлюють вуличні смітники. Також проведено роботи в Оброшинському саду, а саме засіяно два гектари трави, щоб територія не заростала бур’янами і мала охайний вигляд. Попередньо землю вирівняли, визбирали каміння і підготували до посіву. Наступного року тут планується висадка декоративних дерев, щоб ця територія стала місцем для відпочинку.
Роботи є чимало, тож сподіваюсь, що все із запланованого вдасться реалізувати.
- З початку повномасштабного вторгнення багато підприємців закрили чи призупинили свій бізнес. Яка ситуація з цим в Оброшинській громаді?
- Наразі в нас тенденція позитивна, розвиткова. Незважаючи на припинення діяльності ряду бізнесу, протягом війни у громаді зареєструвалось понад сотня нових підприємств, що забезпечує збільшення бюджетних надходжень. Намагаємось створити максимально комфортні умови для виробничої та підприємницької діяльності, адже саме від бізнесу залежить розвиток громади. Маємо використати усі можливості, щоб вистояти і перемогти ворога, а також зміцнити та розвинути нашу громаду.
P.S.Цими днями Іван Галич відсвяткував свій сорок перший день народження. Колектив редакції щиро вітає з уродинами і бажає міцного здоров’я, хай міцними та сильними будуть тіло і дух. Хай мужність та витримка допомагають досягати високих результатів. Добра вам та миру, Божих щедрот, людської поваги, мирного неба над головою і омріяної перемоги над ворогом.
Ігор САЛАБАЙ
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)