Найпоширеніші види онлайн-шахрайств
Нагадуємо про найпоширеніші види онлайн-шахрайств та просимо бути обережними з різними послугами, які пропонують в Інтернеті
- 1. Фішинг
Чи надсилав вам коли-небудь продавець посилання на маркетплейс через сторонній месенджер? Вітаємо, є висока ймовірність, що він перевів вас на сайт-підробку. Він схожий на оригінальну сторінку, проте може мати незначні відмінності: зайву літеру в посиланні, інший елемент дизайну тощо.
Завдання шахраїв − змусити покупця ввести банківські дані у спеціальну форму на «сайті», після чого ті переказують кошти з його рахунку на свій. Шахраї користуються шансом, що покупець погано розуміється на сервісі, та надсилають фейкове посилання на оплату. У результаті покупець залишається без свого замовлення й усіх коштів на карті.
Як убезпечитися?
Перша і головна порада − не можна переходити за сторонніми посиланнями та покидати інтернет-магазин. Інформація про угоду зберігається на самих платформах з продажів; туди приходять і всі повідомлення та оформлення угоди.
Завжди перевіряйте сайт, на якому здійснюється угода.
Якщо продавець вимагає ввести у сторонню форму тризначний CVV-код − це шахраї. Єдине, чим можна ділитися під час угоди, — 16-значним номером картки та вашими ПІБ.
- 2. Переказ коштів
Шахраї змушують користувачів платформ переказати їм кошти через емоційний тиск. Одна зі схем − видати себе за покупців товару і, заговорюючи зуби, змусити продавця переказати кошти з власного рахунку.
Інший спосіб − маніпуляція сервісами, що унеможливлюють крадіжку коштів. Наприклад, під час користування сервісом «OLX Доставка». Шахраї наполягають на тому, що угода скасувалася, а тому необхідно повторно ввести дані картки, щоб повернути власні кошти.
Як убезпечитися?
-
3. Нереальна квартира
Одним з поширених методів шахрайства є оренда квартир. Шахраї публікують фото квартир з інших сайтів, видаючи себе за їхніх власників. Орендар надсилає передплату за винаймання житла, після чого шахрай зникає і не відповідає на повідомлення.
Така ж махінації з передплатою існують у разі довгострокової оренди: шахраї вимагають надіслати завдаток ще до перегляду помешкання.
Як убезпечитися?
Перевіряйте фотографії квартир через пошук зображень у Google. Якщо фото крадене, ви побачите його на інших сайтах.
Ставте під сумнів оголошення, в яких на фото занадто красивий ремонт (особливо якщо ціна йому не відповідає).
Оцінюйте розмір фото. Якщо у галереї одна світлина менша за іншу − вірогідно, ви переглядаєте шахрайське оголошення. Уникайте бронювань з передплатою.
Попросіть документи або додаткову інформацію про квартиру, яка б могла підтвердити, що оголошення публікує її власник.
-
4. Низькі ціни
Шахраї публікують оголошення з продажем товарів за заниженою вартістю. Це може бути техніка, гаджет чи та ж таки квартира.
Як убезпечитися?
Перевіряйте вартість товару на профільних сайтах. Якщо ціна значно нижча за середню на ринку − перед вами шахраї.
Уважно читайте опис товару. Якщо товар новий, а ціна низька − це теж обман.
-
5. Товар підроблений або не працює
Ще одна схема − надіслати покупцеві бракований товар, або товар нижчої якості. Шахраї сподіваються, що на пошті покупець не перевірить товар належним чином або ж не помітить підробку.
Як убезпечитися?
Детально перевіряйте товар у поштовому відділені. Якщо помітили несправність, відмовтесь від покупки.
Користуйтеся додатковими сервісами від платформ з онлайн-продажів, які гарантують безпечну оплату за надісланий поштою товар.
-
6. Призи та виграші
Одна із популярних афер в Інтернеті − фіктивні розіграші призів. Людина через пошту або у месенджерах отримує повідомлення про виграш крутих призів або великих сум грошей. У деяких випадках їх буцімто розсилають від імені платформ з онлайн-продажів.
Як убезпечитися?
Не відкривайте подібні повідомлення, тим більше сумнівні посилання всередині них.
-
7. Граматичні помилки
Шахрайські повідомлення часто написані з помилками, оскільки реальні продавці піклуються про контент та грамотність тексту.
Як убезпечитися?
Звертайте увагу на текст − опис та заголовки. Замало інформації та неграмотність у написах свідчать про шахрайство.
*Джерело: https://rubryka.com/article/7-porad-yak-rozpiznaty-shahrayiv-v-interneti/
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)